Menu Close

Pranešėjų apsauga, vidinis kanalas

LR Pranešėjų apsaugos įstatymas numato, jog įstaigose būtų įdiegtas funkcionuojantis vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas, kuriuo kiekvienas asmuo, kurį su įstaiga šiuo metu sieja arba ankščiau siejo darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, galėtų pranešti apie įstaigoje galimai rengiamą, daromą ar padarytą nusikalstamą veiką, administracinius nusižengimus, tarnybinius nusižengimus, darbo pareigų pažeidimus, šiurkščius privalomų profesinės etikos normų pažeidimus ar kitas grėsmes viešajam interesui, apie kurias asmuo (pranešėjas) sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo santykių arba sutartinių santykių su įstaiga.

Informaciją apie pažeidimą galima teikti šiais būdais:

  • asmeniškai įstaigos vadovo paskirtam asmeniui –
  • el. paštu   pranesk@atgajosmokykla.lt

Rekomenduojame pranešimą apie pažeidimą teikti užpildant pranešimo apie pažeidimą formą pdf doc formatu (pasirinktinai)

Pranešime turi būti nurodyta:

  • kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą padarė, daro ar rengiasi padaryti ir pan.;
  • sužinojimo apie pažeidimą data ir aplinkybės;
  • vardas, pavardė, asmens kodas, darbovietė kiti kontaktiniai duomenys;
  • jei įmanoma, pateikite bet kokius turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.

Vadovo paskirtas asmuo administruoja vidinį apie pažeidimus teikimo kanalą, nagrinėja juo gautą informaciją apie pažeidimus, užtikrina asmens, pateikusio informaciją apie pažeidimus, konfidencialumą.

Įstaigos vadovo patvirtintas vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašas (parsisiųstiVidinio-informacijos-apie-pažeidimus-teikimo-tvarkos-aprašas)

Teisės aktais reglamentuojantys pranešėjų apsaugą ir vidinio apie pažeidimus teikimo kanalo sukūrimą:

Arba naudojantis Vilniaus miesto Savivaldybės vidiniu informacijos apie pažeidimus teikimo kanalu

Nuoroda:

https://vilnius.lt/savivaldybe/savivaldybes-vidinis-kanalas/savivaldybes-vidinis-informacijos-apie-pazeidimus-teikimo-kanalas-vidinis-kanalas

Pranešimus apie pažeidimus Savivaldybės vidiniu kanalu gali pateikti asmenys, sužinoję apie pažeidimą įstaigoje iš savo turimų ar turėtų darbo ar sutartinių (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) Santykių su šia įstaiga arba įdarbinimo ar kitų ikisutartinių santykių metu, taip pat informaciją apie pažeidimą pateikiantis savarankiškai dirbančio asmens statusą turintis asmuo, akcininkas ar asmuo, priklausantis įmonės administraciniam, valdymo ar priežiūros organui (įskaitant vykdomųjų galių neturinčius narius, taip pat savanorius ir apmokamus ar neapmokamus stažuotojus), arba bet kuris fizinis asmuo, dirbantis prižiūrint ir vadovaujant rangovams, subrangovams ir (ar) tiekėjams.

DĖMESIO! INFORMACIJA APIE PAŽEIDIMUS TEIKIAMA SIEKIANT APSAUGOTI VIEŠĄJĮ INTERESĄ. INFORMACIJOS PATEIKIMAS SIEKIANT APGINTI IŠSKIRTINAI ASMENINIUS INTERESUS NELAIKOMAS PRANEŠIMU, NAGRINĖJAMU PAGAL ĮSTATYMĄ.

Už įstaigos vidinio kanalo administravimą atsakingas padalinys – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Atitikties ir atsparumo skyrius.

Asmuo informaciją apie pažeidimą gali pateikti:

1) įstaigoje per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą; 

2) kompetentingai institucijai tiesiogiai; 

3) viešai. 

Informacija apie pažeidimus gali būti pateikiama naudojantis Pranešimo apie pažeidimą forma. Informaciją taip pat galima pateikti ir laisva forma, tačiau tuomet pranešime reikia nurodyti, jog ši informacija teikiama vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu, bei pateikti: 

1) kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą rengiasi daryti, daro ar padarė ir pan.; 

2) sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes; 

3) savo vardą, pavardę, asmens kodą arba gimimo datą, jeigu asmens kodo neturi, darbovietę, kitus kontaktinius duomenis; 

4) jei įmanoma, pateikia bet kokius turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius 

 

Asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą, bus taikomas konfidencialumas.  Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai: 

1) to raštu prašo asmuo, pateikiantis arba pateikęs informaciją apie pažeidimą; 

2) asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją. 

 

Pagrindinės asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemonės: 

1) saugių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų užtikrinimas; 

2) konfidencialumo užtikrinimas; 

3) draudimas daryti neigiamą poveikį; 

4) teisė gauti atlyginimą už vertingą informaciją; 

5) teisė gauti kompensaciją; 

6) nemokamos teisinės pagalbos užtikrinimas; 

7) atleidimas nuo atsakomybės; 

8) teisė gauti išsamią, nešališką informaciją ir nemokamas konsultacijas dėl informacijos apie pažeidimus teikimo procedūrų ir teisių gynimo priemonių suteikimo. 

Pranešėjams, pateikusiems kompetentingai institucijai vertingos informacijos apie pažeidimus, gali būti atlyginama Vyriausybės nustatyta tvarka.  

 

Plačiau: 

Nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo”.            
Nutarimas Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimo Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo
Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo Nr. XIII-804 pakeitimo įstatymas

Skip to content